The nominees have been announced for the 2017 Nigerian Entertainment Awards.

Superstar singer Wizkid leads the pack, grabbing 11 nominations, including nods for Best Single and Best Afropop Male Artist.

Behind him was Sony signee Davido, who had 9 nominations. See the full nominee list below.

Best Single

Wizkid – Come closer ft Drake
Phyno – Fada Fada ft Olamide
Davido – IF
Tekno – Pana
Psquare – Bank alert
Olamide – Who you epp
Mr Eazi – Leg over
Runtown – Mad over you

Best Africa Female Artist [Non-Nigerian]

Amanda Black [SA]
Victoria Kimani [KQ]
Becca [GH]
Vanessa Mdee [TZ]
Butera Knowless [RW]
Sheeban Karungi [UG]
Efya [GH]
Queen Vee [ZIM]

Best Afropop Male Artist

Davido
Mr Eazi
Kiss Daniel
Runtown
Tekno
Wizkid

Best Afropop Female Artist

Omawumi
Niniola
Seyi Shay
Simi
Tiwa Savage
Yemi Alade

Best Album

Adekunle Gold – Gold
MC Galaxy – MMM
Falz & Simi – Chemistry
Olamide – Glory
Kiss Daniel – New Era
Phyno – The Playmaker
Mr Eazi – Life Is Eazi
Davido – Son Of Mercy

Best Diaspora

Wale
Rotimi
Ayo Jay
Bils
Jidenna
Jaycube
Wurld
Tinnie Tempah
Black Excellence

Best Diaspora TV star

Rotimi [Power, Starz]
Chike Okonkwo [Being Mary Jane]
Uzo Aduba [OITNB]
Yvonne Orji [Insecure]
Dayo Okeniyi [Shades Of Blue]
Okieriete Onaodowan [The Get Down]

Best Africa Male Artist

Casper Nyovest [SA]
Stonebwoy [GH]
Diamond Platnumz [TZ]
Sarkodie [GH]
Eddie Kenzo [UG]
Sauti Sol [KQ]
Nasty C [SA]
Toofan [TG]

Best Actor

Blossom Chukwujekwu [Okafor’s Law]
Gabriel Afolayan [Somewhere In The Dark]
OC Ukeje [North East]
Ramsey Nouah [76]
Sambasa Nzeribe [Slow Country]
Wale Ojo [The CEO]

Best New Act

Tjan
Dremo
Dotman
Mayorkun
Sugarboy
Zoro

Best Actress

Rita Dominic [76]
Funke Akindele-Bello [A Trip To Jamaica]
Sola Sobowale [The Wedding Party]
Ireti Doyle [The Arbitration]
Adesua Etomi [Ayamma]
Ivie Okujaye Egboh [Slow Country]

Best Lead Role In Film [Non-Nigerian]

Ama K Abebrese [Lotanna]
Chris Attoh [The In-Laws]
Korto Davis [Comfort Zone]
Majid Micheal [Ayamma]
Jackie Appiah [Sala]
Yconne Okoro [Ghana Must Go]

Best Rap Act

Falz
Ice Prince
Mz Kiss
Olamide
Phyno
Skales

Best Indigenous

9ice
Adekunle Gold
CDQ
Flavor
Olamide
Phyno

Best Music Video

Aduke – Tjan [DIR: Kemi Adetiba]
All Over – Tiwa Savage [DIR: Patrick Ellis]
Bank Alert – Psquare [DIR: CP]
Come Closer – Wizkid [DIR: Daps]
IF – Davido [DIR: Q]
YOLO – Seyi Shay [DIR: Maji Alabi]

Best Collabo

Come Closer – Wizkid Ft Drake
Iskaba – Wande Coal FT DJ Tunez
Ko Funny – CDQ FT Davido
Only Girl – Adekunle Gold FT Moelogo
Temper – Skales FT Burna Boy
Up To Something – Iyanya FT Don Jazzy & Dr Sid

Best Picture

76
Ayamma
Lotanna
Oloibiri
Somewhere In The Dark
The Wedding Party

Best Director

Chris Eneaji [Ayamma]
Eric Aghimien [Slow Country]
Muyiwa Aluko [ North East]
Steve Gukas [93 Days]
Toka MCbaror [Lotanna]
Walter Banger [ Cath. Er]

Best Supporting Actress

Adunni Ade [It’s Her Day]
Ini Dima Okojie [North East]
Judith Audu [ Not Married]
Kehinde Bankole [The Dinner]
Somkele Iyama [The Arbitration]
Theresa Edem [Ayamma]

Best Supporting Actor

AY [A Trip To Jamaica]
Gbenga Titiloye [North East]
Nkem Owoh [Ghana Must Go]
Richard Mofe Damijo [ Oloibiri]
Rotimi Salami [Just Not Married]
Jide Kosoko [Lotanna]

Best Inspiration

Cobhams Asuquo
Frank Edwards
Nathaniel Bassey
Sinach
Timi Dakolo
Waje

Best Entertainment Executive

Don Jazzy [Mavin]
Idris Olorunnimbe [The Temple Company]
Emperor Geezy [GWW]
Paul O [Upfront & Personal]
E-Money [Five Star]
Tobi Sanni Daniel [State Of Mind]
Adetoro Fawoshere [Right Entertainment]
Dbanj [Cream Platform]

Best Photographer

Kelechi Amade
TY Bello
Obi Somto
Sunmisola Olorunnisola
Tobbinator
Anuel

Best OAP

Gbemi Olateru [Beat FM]
Tosin Bucknor [Top Radio]
Big Tak [Urban Radio]
N6 [Cool FM]
Osam [Naija FM]
Yaw [Wazobia]

Best TV Show

Big Brother Naija
Jenifa’s Diary
Meet The Inlaws
Nigeria Police’s Beyond Your Sight
Our Best Friend’s Wedding
The Life Of A Nigerian Couple

Best Lead TV

Efe [Big Brother Naija]
Funek Akindele [Jenifa’s Diary]
Lilian Esoro [Meet The Inlaws]
Okey Uzoeshi [The Life Of A Nigerian Couple]
Oreka Godis [Our Best Friend’s Wedding]
Seyitan [Here & Now – The ADV of Tasa]

Best Online Comedy

Craze Clown
Emmanuella
Chief Obi
Wole Arole & Asiri
Foxy P
Wowo Boyz

Best TV Lifestyle Presenter

Seyitan [The Sauce]
Ehiz [MTV]
Bolanle Olukanni [EL]
VJ Adams [Soundcity]
Stacy Ike [Own TV]
Nancy Isime [Hip TV]

Best Afro Soca Artist

Fay-Ann Lyons
Machel Montano
Melly Rose
Olatunji Yearwood
Skinny Fabulous
Teddyson Johnson

Best Dancehall

Burna Boy
Cynthia Morgan
Ketchup
Harrysong
Patoranking
Timaya

Best Music Producer

DJ Soupamodel
Kriz Beatz
Masterkraft
Spellz
Young D
Sarz
Legendury Beatz
Young John

Most Promising

Deshinor
Gabzy
Ike Chucks
Moelogo
Nonso Amadi
Odunsi

Best Disc Jockey

DJ Jimmy Jatt
DJ Neptune
DJ Humility
DJ TTB
DJ Spinall
DJ Prince
DJ Xclusive
DJ Consequence

Best Diaspora Disc Jockey

DJ Dee Money
DJ Femsta
DJ GQ Mike
DJ EL G
DJ Tunez
DJ Cuppy
DJ Ecool
DJ Afoo

Best DJ Non-Nigerian/African

DJ Lebbie (SL)
DJ Mensah (GH)
DJ Bossman (LIB)
DJ Joe Mfalme (KQ)
DJ Slick Stuart & Roja (UG)
DJ Vyrusky (GH)

Who do you see winning in the various categories? Drop your comment below!